Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Online Alışverişte Tüketici Hakları Nelerdir?

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Online Alışverişte Tüketici Hakları Nelerdir?
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Online alışveriş günümüzde oldukça popüler olmuştur ve insanlar günlük market alışverişlerini bile evlerinden gerçekleştirebilmektedir. Milyonlarca kişinin kullandığı bu siteler kullanıcılar için iyi deneyimler sunmayı hedefler ve kullanıcı haklarını korumak üzerine kurulmuştur.

İnternet üzerinden verimli bir şekilde alışveriş yapabilmek için sahip olduğunuz hakları en iyi şekilde bilmek sizin için olumsuz durumlarla karşılaştığınızda ne yapacağınızla ilgili yol gösterir. Özellikle e-ticaret hem tüketici hem de üreticiler açısından büyük bir artış gösterdi ve güvenli alışveriş yapmak bu sebeple oldukça önemli bir konu haline geldi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Çok sayıda insan bu yöntemi kullanılırken bir o kadarı da internet üzerinden alışveriş yapmaya hala şüpheyle bakıyor. Bu şüphelerden kurtulmak için internet alışverişi konusunda ne gibi haklarınız var bunları öğrenmelisiniz. İnternet üzerinden alışveriş yapılan siteler için tüketici hakları kanunlar tarafından korunur. Son yıllarda bu kanunların kapasitesi genişletildi ve daha kapsamlı bir hale getirildi.

Bu haklardan en önemlisi cayma ve iade hakkıdır. Tüketici hakları kanunundaki bu maddeye göre eğer alışveriş sitesi üzerinden bir ürün satın alırsanız bu ürünü 14 gün süreyle geri iade etme hakkına sahipsinizdir. Ürünün nereden alındığı fark etmez. Herkes bu hakka sahiptir. İade ettiğinizde ödediğiniz miktar aynı şekilde hesabınıza ya da kartınıza geri yüklenir. Yüklenici firma da paranızı size 10 gün içinde geri ödemek zorundadır.

Eğer alışveriş yaptığınız sitede ürün stoklarında bir problem olursa veya stokta kalmamışsa satış yapan firma size bu konuda üç gün içerisinde bildirim yapmak zorundadır. Daha sonra ödeme yaptığınız miktarı aynı şekilde size iade ederler. Bazı ürünler cayma hakkından muaftırlar. Örneğin mücevherler, iç çamaşırı gibi özel kullanım gerektiren ürünler, cd, dvd, dergi, yazılım programı ve yolculuklarınız için aldığınız uçak bileti gibi ürünler de cayma hakkı ile iade edilemez.

Tüketici Hakları Kanunu

Pazaryeri gibi birçok ürünü bulabileceğiniz sitelerde alışveriş yaptığınızda süreçte sizi koruyacak birtakım haklara sahip olursunuz ve bu haklar devlet tarafından güvence altına alınır.

Bu haklardan biri de aşırı fiyat artışının önlenmesidir. Piyasadaki ortalamanın ve satılacak ürünün ederinin çok üstünde olan fiyatlar haksız ticari uygulama olarak kabul edilir. Örneğin ülkemizde döviz değerleri sürekli değişim halindedir. Dolar artış ya da düşüş gösterebilir. Bir tüketici doların artmasından ya da düşmesinden etkilenmiyor ama sanki ürünleri etkileniyormuş gibi zam yapıyorsa suç işliyor demektir ve tüketici haklarına aykırıdır. Online alışveriş sitesi üzerinden yaptığınız alışverişlerde de bu durum geçerlidir.

Eğer üretici haksız yere fiyat oynamaları yapıyorsa bunu bildirdiğinizde yaptırım uygulanarak önüne geçilir.

Online alışverişlerde anlaşmalı kargolar ile çalışılır. Kargoların teslimat sürecinde de tüketicilerin sahip olduğu haklar vardır. Bunların en önemlisi paketi teslim almadan önce açıp bakma hakkınızdır. Bir ürünü satın aldığınızda ürün sağlam mı, sipariş ettiğiniz ürünün aynısı mı diye kontrol etmeniz için kargocudan paketi açmasını isteyebilirsiniz. Eğer paketi açmıyorsa ürünü teslim almamak sizin elinizdedir. Paketi açmayı unuttuysanız ve aldığınız ürün hasarlıysa yine iade etme hakkınız vardır ve süreç aynı işler.

Online alışveriş yaptığınız pazaryeri sitesi ile bir sorun yaşarsanız tüketici hakem heyetine başvuruda bulunabilirsiniz. Fakat bunun için belirli bir miktar üzerinde alışveriş yapmanız gerekir. Bu miktar 8.480 TL’dir. Eğer alışveriş yaptığınız miktar daha yüksekse direkt olarak tüketici mahkemesine başvurabilirsiniz.

İnternetten güvenli alışveriş yapmak için haklarınızı bilmek ve buna göre bilinçli alışveriş yapmak sürecin verimli işlemesini sağlar.

 

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın