Diş Teli Hakkında Yanlış Bilinenler

 Diş Teli Hakkında Yanlış Bilinenler

Dişlerin düzensiz bir dizilime sahip olmasının temel nedenleri arasında alt ya da üst çenenin küçük olması ya da diş boyutlarının farklı olması gelmektedir. Dişlerin aralıklı olması, alt ya da üst çenenin geride ya da ileride olması, yirmi yaş dişlerinin diğer dişlere baskı uygulaması nedeniyle sıkışmalar olması gibi sorunlar diş teli tedavi yöntemiyle çözüme kavuşturulur. Bu tedaviyi uygulayan kişilere ise ortodontist denir.

Son yıllarda estetik kaygılardan dolayı kullanımı son derece artan diş teli ile ilgili yanlış bilinen bazı konuları sizler için derledik.

Diş Teli Hakkında Yanlış Bilinenler

En çok dile getirilen yanlış konulardan biri diş telini yetişkinlerin kullanamayacağı, sadece genç ve çocuklar için olduğudur. Bu yanlış algının nedeni genelde diş telini çocuklar ve gençlerin kullanmasıdır. Yetişkin insanlarda diş kaybının fazla olması ve bu nedenle oluşan boşluklara diğer dişlerin kayması, implant tedavisi uygulanmak istediğinde diş telinin kullanımına gerek duyulabilir. İmplant uygulanacak alanın açılabilmesi için öncelikle kayan dişlerin tekrar yerine getirilmesi işlemi de ancak diş teli tedavisi ile mümkün olabilir. Bu tedavi yönteminin süresi yetişkin insanlarda çocuklara göre daha uzun olacaktır.

Bir diğer yanlış bilinen konu ise diş telinin ağızda sürekli rahatsızlık vereceği bilgisidir. Diş teli ilk takıldığında bir süre rahatsızlık verip, ağızda bir fazlalık hissi oluşturabilir. Ağız yapısı alışana kadar da biraz ağrı yapabilir ama alıştıktan sonra ağrı ve rahatsızlık duyulmayacaktır.

Diş teli kullananların en büyük şikayeti dişlerde leke ve çürük olmasıdır; fakat bu durumun diş telleriyle bir alakası bulunmamaktadır. Diş teli olmayan bir dişe bakım yapılmadığında çürümeler ve lekeler olabileceği gibi diş teli olan bir dişe de bakım yapılmazsa çürük ve leke olacaktır. Bu yüzden diş teli taktıran kişilerin ağız ve diş bakımına ekstra özen göstermesi bu tarz lekelerin ve çürüklerin oluşmasının önüne geçecektir.

Bizlere de en çok sorulan diş teli fiyatları hakkında bilgi almak için lütfen doktorunuza başvurun. Çünkü diş teli fiyatları çene yapısı, dişlerin durumu, tedavinin süresine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın