Müftü Soykök: Dünya İslam’ın iyilik anlayışına ihtiyaç duymaktadır

Manisa Valiliği koordinesinde İl Müftülüğü, Şehzadeler Kaymakamlığı ve Şehzadeler Belediyesi iş birliğinde yapılacak olan aşevi için "İş Birliği Protokolü" imzalandı.
 Müftü Soykök: Dünya İslam’ın iyilik anlayışına ihtiyaç duymaktadır

Manisa Valiliği koordinesinde İl Müftülüğü, Şehzadeler Kaymakamlığı ve Şehzadeler Belediyesi iş birliğinde Manisa’ya kazandırılacak olan aşevi için “İş Birliği Protokolü” imzalandı.

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Gençlik Merkezi’nde koronavirüs tedbirleri eşliğinde düzenlenen imza törenine Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, İl Müftüsü Mustafa Soykök, Şehzadeler Kaymakamı Cemal Hüsnü Çaykara, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik ve Şehzadeler İlçe Müftüsü Mehmet Cesur ile görevliler katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayantörende konuşan Vali Yaşar Karadeniz, “Diğer kurumlarımız gibi İl Müftülüğümüz de İl düzeyinde özellikle hayırseverlerin katkılarıyla yatırımlarını devam ettiriyor. Bu kapsamda yeni başlayacak olan projelerden bir tanesi de İl Müftülüğü ve Külliyesi’nin yapımıdır. İl Müftülüğünün bundan sonraki hizmetlerini yürütmesi açısından çok önemli bir proje olduğunu düşünüyorum. İçinde bulunduğumuz bu binayı yapıp zamanında açılışını birlikte gerçekleştirmiştik ve ne güzel ki şimdi bu binanın içinde tekrar hayırlı bir hizmet için bir aradayız. Elbette bu bina ve bundan sonraki yapılacak olanlar da başka hayırlı hizmetlere vesile olacaktır.” dedi.

“İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaşabilmek adına önemli bir hizmet”

Vali Karadeniz, “Aşevi, ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının giderilmesi açısından oldukça önemli bir hizmet verecek. İhtiyacı olan ve evinde yemek pişiremeyecek durumda olan vatandaşlarımızın evlerine buradan hizmetin götürülmesi lazım. Yapılacak olan aşevinin İlimize, İlçemize ve ihtiyaç sahibi tüm ailelerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun.” ifadelerini kullandı.

“Dünya İslam’ın iyilik anlayışına ihtiyaç duymaktadır”

Dünyanın İslam’ın iyilik anlayışına ihtiyaç duyduğunu belirten İl Müftüsü Mustafa Soykök ise şunları kaydetti:

“İslam iyiliğin kaynağıdır. Bugün bütün dünya İslam’ın iyilik anlayışıyla buluşmaya ihtiyaç duyuyor. Doğruluk, iyilik ve güzellik birbirinden ayrılmayan üç önemli kavramdır. İyiliğin kaynağı doğruluktur.  İyiliğin sonucu güzelliktir. Doğruluk olmadan iyilik olmaz, iyilik olmadan güzellik olmaz. İslam medeniyetinde iyilik varoluşun gayesi olarak görülmüştür. Müslümanlar böyle bir dünya tasavvuruna sahiptirler ve hiç şüphesiz insanın dünyada bulunuş amacı iyiliği,  güzelliği, kardeşliği, adaleti, barışı,  güzel olan iyi olan ne varsa yaygınlaştırmanın mücadelesini vermek ve dünya üzerinde kötülüklere, şerlere, olumsuzluklara meydan okumak, onlarla mücadele etmek, hayırlara motor, şerlere firen olmaktır. Dünyayı güzelleştirme görevini Cenab-ı Allah insana yüklemiştir.

“Modern zamanlarda iyilik kavramı tehlikededir”

Modern zamanlarda iyilik kavramı iki tehlikeyle karşı karşıyadır. Bunlardan birincisi, iyiliğin bireyselleşmesidir. İkincisi de iyiliğin gösterişe, imaja alet kılınmasıdır. Bu iki büyük tehlike, iyilik için konulmuş büyük tuzaklar olarak görülmelidir. İnsanoğlu fıtratında iyiliği taşır. İyiliğin hedefi Allah rızası olmalıdır. Ve iyilik başkalarıyla paylaşılarak mutlu olmak amacıyla gerçekleştirilmelidir.

“Ecdadımız, tarihimizde vakıflar kurarak iyiliği sürekli hale getirmiştir”

“İslam medeniyetinde ecdadımız, tarihimizde vakıflar kurarak iyiliği sürekli hale getirmiştir. Türkiye Diyanet Vakfı da iyiliğin yaygınlaşması ve kurumsallaşması için gayret eden köklü kuruluşlarımızdan birisidir ve inşallah şimdi besmelesini çekeceğimiz aşevimizle Manisa’mızda yemek pişirme imkanından mahrum olan vatandaşlarımıza ve öğrencilere aşevi hizmeti sunmuş olacağız.”

Konuşmaların ardından taraflarca protokol imzalandı.

Aşevinden kendi yemeğini yapamayacak durumda olan yaşlı, engelli ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarla öğrencilerin yararlanacağı belirtildi.

Kaynak: Diyanet Haber

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın