Kırklareli’nde ‘engelsiz hutbe’ dönemi başladı

Kırklareli İl Müftülüğü, cuma hutbelerinin işitme engelli cemaat tarafından da anlaşılması amacıyla "İşaret Diliyle Cuma Hutbesi" uygulaması başlattı.
 Kırklareli’nde ‘engelsiz hutbe’ dönemi başladı

Diyanet İşleri Başkanlığı rehberliğinde topluma din hizmeti sunan il ve ilçe müftülükleri, sunulan hizmetten toplumun tüm kesimlerinin istifade edebilmesini sağlamak amacıyla çok sayıda proje üretiyor.

Bu kapsamda çalışmalarını aralıksız sürdüren Kırklareli Müftülüğü, işitme engelli vatandaşların cuma hutbelerini anlayabilmesi için “İşaret Diliyle Cuma Hutbesi” uygulaması başlattı.

Hızırbey Camii’nde başlatılan projenin, sonraki dönemlerde ihtiyaç olması durumunda farklı camilerde de uygulanacağı kaydedildi.

Proje kapsamında cuma günleri Hızırbey Camii’nde görevlendirilen Bademlik Mahalle Camii İmam Hatibi Mehmet Yavuz, irad edilen cuma hutbesini, işitme engelli cemaatin rahatlıkla görebileceği bir alanda işaret diline çeviriyor.

İşaret Diline çevrilen hutbe aynı zamanda Kırklareli İl Müftülüğü sosyal medya hesaplarından ise canlı olarak yayınlanıyor.

Kaynak: Diyanet Haber

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın