Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Ortaokul öğrencilerine 'güvenli internet kullanımı' eğitimi

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
Manisa Şehit Serdar Denizer İmam Hatip Ortaokulu, "MANİSAFER" isimli "eTwinning" projesi kapsamında öğrencilerine güvenli internet kullanımı eğitimi veriyor.
 Ortaokul öğrencilerine 'güvenli internet kullanımı' eğitimi
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

MANİSAFER” isimli “eTwinning” proje paydaşı olan Şehit Serdar Denizer İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri, internet güvenliği konusunda bilinçlendiriliyor.

“eTwinning MANİSAFER” projesiyle medya okuryazarlığı, dezenformasyon ve siber zorbalık konularında çalışmalarda bulunan öğrenciler, proje sonunda siber zorbalık ve dezenformasyonla nasıl başa çıkılabileceğine yönelik çalışmalar yapıyor.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

“İngilizce Medya Okuryazarlığı Terimleri Sözlüğü” ve “İnternet Güvenliği Terimleri Sözlüğü” gibi dijital ürünler oluşturan öğrencilerde güvenli internet kullanımı hedefleniyor.

Dezenformasyonla mücadele kapsamında “CRAAP” testi uygulamasıyla öğrenciler, dijital medyada karşılaştıkları bilgilerin doğruluğunu kolayca teyit edebiliyor.

Proje sorumlusu ve İngilizce Öğretmeni Hilal Arvas. “Dijital hayat bizleri medyanın da dijital versiyonu ile karşılaştırdı. Bu sebeple dijital medyada ve özellikle sosyal medyada belli bir hedefe hizmet eden asılsız, yanlış veya kasıtlı bilgi çarpıtma yüzünden bilgi kirliliği oluşuyor. Okuyucular ise bilgilerin doğru veya yanlış olduğunu ayırt etmekte zorlanıyor. ‘CRAAP testi’ sayesinde öğrencilerim yayınlanmış bir bilginin gerçek, yanlış veya çarpıtılmış olup olmadığını kolayca anlayabiliyor. Bu konuda onlarla birlikte Covid-19 salgınını konu alan bir çalışma da yaptık. Gördük ki sosyal medyada ciddi bir çarpıtma var. Ayrıca proje sayesinde öğrencilerim artık interneti daha güvenli bir şekilde kullanabiliyor.” dedi.

Kaynak: Diyanet Haber

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın