Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Vali Ayyıldız: Camiler gönüllerin buluştuğu yerdir

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
Eskişehir Tepebaşı İlçe Müftülüğü Ek Hizmet Binası ve Hz. Ali Camii’nin temeli dualarla atıldı.
 Vali Ayyıldız: Camiler gönüllerin buluştuğu yerdir
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Tepebaşı İlçe Müftülüğü Ek Hizmet Binası ve Hz. Ali Camii’nin temeli düzenlenen törenle atıldı.

Sazova mahallesi Karabayır Bağları mevkiinde gerçekleştirilen temel atma törenine Vali Erol Ayyıldız’ın yanı sıra Vali Yardımcıları Akın Ağca, Okan Leblebicier, İl Müftüsü Bekir Gerek, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Ercan Atasoy ve İl Emniyet Müdürü Engin Dinç, EOSB Başkanı Nadir Küpeli, Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, kamu kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan törende konuşan Vali Ayyıldız, “Camiler; bir bakıma Kâbe’nin şubeleridir. Zira İlahi Kelam, âlemlere bereket ve hidayet kaynağı olarak insanlar için kurulan ilk mabedin Kâbe olduğunu buyurmaktadır. Camiler gönüllerin buluştuğu yerdir, kalplerin tek yürek birlik ve beraberlik içinde atacağı kutsal mekânlardır. Gönül nerde olursa olsun kuşatıcı ve güzeldir.” diye konuştu. 

– Ehl-i Beyt’e muhabbet bizim yükümlülüğümüzdür

Vali Ayyıldız ilahi müjdeye mazhar olmak için camileri imar ve ihya etmenin bütün milletimizin ortak temennisi olduğunu, bugün bu ortak temenninin güzel örneklerinden birine hep birlikte şahitlik edildiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“İsmini Allah’ın arslanı Hz. Ali’den alan Hz. Ali Derneğine ve hayırsever vatandaşlarımıza şükranlarımızı sunuyorum. Bu vesileyle ifade etmek isterim ki Ehl-i Beyt’e muhabbet bizim yükümlülüğümüzdür. Bu anlamda Eskişehir Ehl-i Beyt’in, sahabenin ve bu anlamda evliyaların, aklınıza gelebilecek ne zengin deryaların beşiği olmuş, aynı zamanında büyük medeniyetlere ev sahipliği yapmış, Nasreddin Hoca’mızın deyimiyle dünyanın merkezi olmuş bir şehirdir.”

Konuşmasının sonunda Vali Ayyıldız, temellerinin atıldığı Hz. Ali Camii’nin ve Tepebaşı İlçe Müftülüğü Ek Hizmet Binası’nın iyiliklere, güzelliklere kapı aralamasını temenni ederek, “Camileri inşa ve ihya eden hayırseverlere, ömrünü din hizmetine adayan din görevlilerimize sevgi, saygı ve şükranlarımı sunarım.” dedi.

– Camiler; İslam medeniyetinin ve manevi hayatımızın merkezidir

İl Müftüsü Bekir Gerek ise “Yeryüzünün cennet bahçeleri olan camiler; İslam medeniyetinin ve manevi hayatımızın merkezidir. Tüm farklılıkları ortadan kaldırarak gönülleri birleştiren, birlikte Rabbimize dua ettiğimiz manevi şifahenelerdir. Bizim anlayışımız da camiler mihrabıyla mabed, kürsüsüyle mekteptir. Dolasıyla camiler ve mescidler hayatın merkezi ve şehirlerin kalbidir.” dedi.

İnşa edilecek cami ve müftülük ek hizmet binası hakkında da bilgilendirmede bulunan Müftü Gerek, “Camii ve müştemilatında Kur’an Kursu, Diyanet okuma salonu, çok amaçlı salon, imam evi ve cami bulunmaktadır. İl Müftülüğümüzün ve Tepebaşı İlçe Müftülüğünün koordinesinde Hazreti Âli Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından ve hayırseverlerin katkılarıyla inşa edilecektir. Toplam kapalı inşaat alanı 1475 metrekaredir. Tamamlandığında bölgede ezan sesi duyulmaya ve bölge sakinleri rahatlıkla ibadet yapabilme imkânına sahip olabileceklerdir.” ifadelerini kaydetti.

Tören, yapılan konuşmaların ardından okunan dualar eşliğinde Vali Ayyıldız ve beraberindekilerin temele ilk harcı atmasının ardından sona erdi.

Kaynak: Diyanet Haber

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın