Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Müftü Aydın: Hz. Peygamberin kutlu yoluna meftun olan bir milletiz

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
Elazığ İl Müftülüğü, 2021 Yılı Mevlid-i Nebi Gençlik Bilgi Yarışması’nda dereceye girenleri ödüllendirdi.
 Müftü Aydın: Hz. Peygamberin kutlu yoluna meftun olan bir milletiz
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Diyanet İşleri Başkanlığı, “2021 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası” etkinlikleri kapsamında üniversite öğrencilerine yönelik çevrimiçi “Mevlid-i Nebi Gençlik Bilgi Yarışması” düzenlenmişti.

Elazığ İl Müftülüğü, yarışmada dereceye girenleri ödüllendirdi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

İl Müftülüğü Konferans Salonu’nda koronavirüs tedbirlerine riayet edilerek düzenlenen törene Vali Yardımcısı Aldullah Demirdağ, Belediye Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu, Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mutlu Türkmen, idari amirler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Törende konuşan İl Müftüsü Selami Aydın, “Asırlardır İslam’ın sancaktarlığını yapan medeniyetler inşa eden aziz bir milletin evlatları olarak bizler Hz. Peygamberin kutlu yoluna meftun olan bir milletiz. Allah’a iman etmiş Resulü Zişan efendimizi kendisine rehber edinmiş, bu vatanın evlatları olarak en çok ona hürmet eder onu hasretle özleriz. İsmi anıldığında salavat getirir onu gönülden severiz.” dedi.

– Sevgiyi ve imanı toplumsal barışın, birlikte yaşamanın temel taşı yapmıştır

Hz. Peygamber’in insanlara karşı çok şefkatli ve merhametli olduğuna işaret eden Müftü Aydın, “ Peygamberimiz (s.a.v.) alemlere rahmet olarak gönderilmiştir. Hz. Peygamberimiz birlikte yaşamanın vazgeçilmez unsuru olan barışı, müsamahayı, affı, rahmet ve merhameti soyut bir iddia ve söz olmaktan çıkarıp yaşananla bir gerçeğe dönüştürmüştür. Nitekim O, Uhud’a lanet etmemiş uyarmış ve yol göstermiştir. O hiç kimseyi ayıplamamış. Kötülüğe, kötülükle karşılık vermemiş ve kendi nefsi için intikam almamıştır. Etrafındakileri incitmemiş ve kendisinden talepte bulunanları geri çevirmemiştir. Dürüstlüğü, emaneti korumayı, insan haklarına riayet etmeyi, yetim ve kimsesizlere kol kanat germeyi, kimseyi incitmemeyi, iyilik yapmayı öğütleyen ve yaşayışıyla bunlara en güzel örnek olan Peygamberimiz; ‘İman etmedikçe Cennete giremezsiniz. Birbirinizi sevmedikçe de gerçek anlamda iman etmiş olamazsınız.’ buyurarak sevgiyi ve imanı toplumsal barışın, birlikte yaşamanın temel taşı yapmıştır.” dedi.

– İslam’ın ibadet anlayışı bütün yapıp ettiklerimizi ve tüm amellerimizi kapsar

İslam dininin hak, hukuk ve adalete dayalı faziletli ve ahlaklı bir toplum inşa etmeyi amaçladığını belirten Müftü Aydın, şunları kaydetti:

İslam sadece bireysel ritüellerin ikamesine dayalı dini vazifelerin yapılmasını isteyen bir din değildir. İslam hem bu dünya hem de ahiret hayatının saadet ve mutluluğunu esas alır. İslam’ın ibadet anlayışı bütün yapıp ettiklerimizi ve tüm amellerimizi kapsar. Her ameli ihlas ve şuurla yapılmalıdır.

Sevgili Peygamberimiz hayatı boyunca insanları aldatmaya yönelik hiçbir iş yapmamıştır. O hiç yalan söylememiş, insanların mallarına el uzatmamış, haksız yere cana kıymamıştır. Sevgili Peygamberimiz bir hadislerinde bu hususu şöyle dile getirmektedir. ‘Müslüman, İnsanların elinden ve dilinden güvende olduğu ikimsedir.’ Sevgili Peygamberimizin ahlaki vasıflarından biride yapmış olduğu bütün işlerinde merhamet duygusunun olmasıydı. Ağzından hiçbir zaman kaba bir söz çıkmamış, hiç kimseyi incitmemiştir.”

Konuşmaların ardından yarışmaya katılan 111 öğrenciye ödülleri takdim edildi.

Kaynak: Diyanet Haber

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın