Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Kanada Başbakanı Trudeau: İslamofobi gerçektir

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
Kanada'nın Ontario eyaleti London şehrinde 6 Haziran akşamı gerçekleştirilen, araçlı terör saldırısında hayatını kaybeden Pakistanlı Müslüman aile için anma töreni düzenlendi.
 Kanada Başbakanı Trudeau: İslamofobi gerçektir
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

London şehrinde 6 Haziran akşamı gerçekleştirilen araçlı terör saldırısında hayatını kaybeden Pakistanlı Müslüman aile için anma töreni düzenlendi.

Törene Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve Ontario Eyalet Başbakanı Doug Ford’un yanısıra bir çok siyasi lider, bakanlar, meclis üyeleri ve toplum liderlerinin yanısıra binlerce vatandaş katıldı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın taziye mesajını iletildi

Anma törenine katılan Türkiye’nin Toronto Başkonsolosu Sinem Mingan, tören öncesi görüştüğü Başbakan Trudeau’ya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başsağlığı mesajını iletti.

Başkonsolos Mingan’a törende Toronto Din İşleri Ataşesi Cihan Yalçınkaya da eşlik etti.

Liderlerden ortak “terör” ve “İslamofobi” mesajı

Kur’an-ı Kerim okunması ile başlayan törende konuşan Başbakan Justin Trudeau, olayın bir terör saldırısı olduğunu yineleyerek, “Üç neslin bir arada olduğu bir aile, hak etmedikleri bir şekilde hayata veda ettiler. Tüm Kanada ile yanınızdayız. Bu ülkede İslamofobi gerçektir, ayrımcılık gerçektir. Tüm bunlara ve teröre karşı hep birlikte hayır demeliyiz.” diye konuştu.

Anma töreni, edilen dua ve okunan akşam ezanıyla sona erdi.

6 Haziran Pazar, akşam saatlerinde gerçekleşen saldırıda, beş kişilik üyesiyle yürüyüşe çıkan Afzaal ailesi, 20 yaşında olduğu belirtilen Nathanial Veltman adlı caninin kullandığı kamyonetin doğrudan ailenin üzerine sürülmesi neticesinde şehit edildi. 74 yaşında bir büyükanne, 44 yaşında bir kadın, 46 yaşında bir erkek ve 15 yaşında bir kız çocuğunu hayatını kaybetti. Saldırıdan ağır yaralı olarak kurtulan 9 yaşındaki erkek çocuğu halen hastanede yaşam mücadelesi veriyor.

Bölge polis şefi Steve Williams Pazartesi öğleden sonra düzenlediği basın toplantısında gazetecilere verdiği demeçte, “Bunun nefretle motive edilmiş ve önceden tasarlanmış bir eylem olduğuna dair kanıtlar var. Kurbanların Müslüman oldukları için hedef alındığına inanıyoruz.” ifadelerini kullanmış ve daha sonra yapılan tüm açıklamalarda olay terör saldırısı olarak nitelendirilmişti.

Olayı gerçekleştiren şahıs, olayda kullandığı siyah kamyonetiyle kaçmış ve daha sonra olay yerinden 6 km uzaklıkta polisler tarafından yakalanarak tutuklanmıştı. Hakim karşısına çıkarılan Veltman, 4 cinayet ve bir cinayete teşebbüs suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Kaynak: Diyanet Haber

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın