Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Zekat kazancı artırır; faiz yok eder

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
Bir Ayet: Allah’ın nimetini saymaya kalksanız başa çıkamazsınız. Allah gerçekten bağışlayıcıdır, merhametlidir. (Nahl, 16/18)
 Zekat kazancı artırır; faiz yok eder
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Zekat Kazancı Artırır; Faiz Yok Eder

Yüce Rabbimizin bizlere emaneten lütfettiği her bir nimetin şükrü vardır. Malımızın, varlığımızın şükrü de zekattır, sadakadır, fitredir. Zekat, zenginlerin sahip olduğu malda Allah tarafından yoksullara verilen bir haktır.

Dinimiz, zekât ve sadakayı emrederken faizi yasaklamıştır. Faiz, haksız yoldan, emek sarf etmeden, alın teri dökmeden kazanmaktır. Rabbimiz, faizin esiri olmuş kişilerin ibretlik akıbetini Kur’an-ı Kerim’de şöyle haber vermiştir: “Faiz yiyenler, (kabirlerinden) şeytanın çarptığı kimsenin kalktığı gibi kalkarlar.” (Bakara, 2/275) Bu ayetin devamından öğreniyoruz ki infak, malı azaltıyor gibi görünse de aslında kat kat artırır, bereketlendirir. Faiz, malı artırıyor gibi görünse de aslında azaltır ve bitirir.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

O halde sevdiğimiz şeylerden Allah yolunda harcayarak iyilerden olmanın yollarını arayalım. Zekat, sadaka ve fitremizle Allah’a olan sadakatimizi pekiştirelim. Başta faiz olmak üzere her türlü haksız ve haram kazançtan kaçınalım.

Kaynak: Diyanet Haber

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın