Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Şevval orucunun hükmü nedir? Şevval orucunun hükmü nedir?

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
Bir Ayet: Her insanın sorumluluğunu omuzuna yükledik. Kıyamet gününde insana, açılmış vaziyette önüne konulacak olan bir kitap çıkaracağız.”Oku şimdi kitabını! Bugün kendini yargılamak üzere kendi nefsin yeter!” (İsrâ, 17/13-14)
 Şevval orucunun hükmü nedir? Şevval orucunun hükmü nedir?
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Şevval orucunun hükmü nedir?

Ramazan ayından sonra Şevval ayında altı gün oruç tutmak müstehaptır. Peygamber Efendimiz (s.a.s.), “Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki yılın bütününde oruç tutmuş gibi olur.” (Müslim, Sıyâm, 204) buyurmuştur. Şevval orucu peş peşe tutulabileceği gibi ara verilerek de tutulabilir.

Ramazan ayında tutulamayan oruçlar Şevval orucu niyetiyle tutulabilir mi?

Şevval ayında nafile olarak tutulan oruç, Ramazan ayında tutulmayan oruçların yerine geçmez; yani Ramazan ayında tutulmayan oruçların ayrıca kaza edilmesi farzdır. Şevval orucu ise nafiledir. Bir oruçta hem kaza hem de nafile tutmak üzere niyet etmek geçerli olmayacağından Şevval ayında tutulan oruçta da bunlardan yalnız birine niyet etmek gerekir. Şevval ayında oruç tutulurken Ramazanda tutulamayan oruçların kazasına niyet edilirse bu oruçlar kaza orucu olur.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Kaynak: Diyanet Haber

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın