Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Sarıkamış şehitleri

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
Bir Hadis: Bir şeyler satarken, satın alırken ve birinden borcunu tahsil ederken kolaylık gösterene Allah rahmetiyle muamele etsin. (Buhârî, Buyû, 16)
 Sarıkamış şehitleri
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Sarıkamış şehitleri

Tarihimizdeki en acı olaylardan biridir Sarıkamış Harekatı. Birinci Dünya Savaşı’nda açılan pek çok cephede düşmanla mücadele eden Osmanlı askeri, Sarıkamış’ta hastalık ve soğukla mücadeleye girişti. Askerimiz, 22 Aralık 1914’te başladıkları harekatı yalnızca 18 gün sürdürebildi. 9 Ocak 1915’te sona eren harekâtın ardından 60 bin askerimiz şehit oldu. Enver Paşa’nın emriyle başlatılan harekâtta Kars Sarıkamış, Ardahan gibi Doğu illerimizi geri almak amaçlanmıştı. Askerler harekâtın ilk iki gününde Rus birliklerine karşı zor şartlar altında olmalarına rağmen kahramanca mücadele ettiler.

İlk iki günü başarıyla geçen taarruz sonrasında olumsuz hava koşulları harekâtın seyrini değiştirdi. 3-4 Ocak 1915 gecesi fırtına ile yağan kar, yolları tıkayıp çadırları yıktı. Arkasından da dondurucu soğuklar bastırınca 60 bin askerimiz ya donarak ya da dizanteri ve tifo gibi hastalıklara yenik düşerek şehit oldu. Vatanımız için canlarını veren aziz şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Kaynak: Diyanet Haber

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın