Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Osmanlı toplumunda bayramlar

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
Bir Ayet: Size tohumlar, bitkiler, sarmaş dolaş olmuş bağlar bahçeler yetiştirmemiz için yoğun bulutlardan oluk gibi boşalan sular indirdik. (Nebe, 78/14-16)
 Osmanlı toplumunda bayramlar
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Osmanlı Toplumunda Bayramlar

Osmanlı döneminde bayramların, dini olduğu kadar sosyal yönü de vardı. Bayramdan önce evler temizlenir, misafirlere tatlılar, yemekler, çocuklara hediyeler, şekerler, çerezler hazırlanırdı. Ramazanda ise camiler temizlenir, mahyalar asılır, şehir kandillerle süslenir, hamamlar arife günü sabaha kadar açık olurdu. Mezarlık ziyareti, arife günü veya bayram namazından sonra yapılırdı. Bayram sabahı mahalle bekçileri davullarla halkı uyandırır, atılan topla namaz vaktinin girdiği anlaşılır, büyük küçük herkes bayramlık elbisesini giyerek camilere namaz kılmaya giderdi. Camideki bayramlaşmanın ardından evlerde küçükler büyüklerin ellerini öper, mahalleyi dolaşarak kendileri için hazırlanan içi gümüş paralı mendilleri, şekerleri, lokumları alırlardı.

Evlerin ilk ziyaretçileri davuluyla mahallenin bekçisi, temizlikçisi, tulumbacıla olur, onlara da bahşiş verilirdi. Hediyeler dağıtılır, yemekler verilirdi.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Kaynak: Diyanet Haber

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın