Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Osmanlı Devleti

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
Bir Hadis: Allah şöyle buyurdu: “Kulum, Bana bir karış yaklaşınca Ben ona bir arşın yaklaşırım. O, Bana bir arşın yaklaşınca, Ben ona bir kulaç yaklaşırım. O, Bana yürüyerek gelince, Ben ona koşarak varırım.” (Buhârî, Tevhîd, 50)
 Osmanlı Devleti
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Osmanlı Devleti

İslam dünyasının liderliğini elinde tutan Selçuklu devletinin zayıflamasıyla Malazgirt zaferiyle kapıları açılan Anadolu ve Batı coğrafyasının elden çıkma ihtimali meydana geldi. İşte böyle bir ortamda Osmanlı devleti kuruldu. Osmanlı devletinin kurulması İslam dünyasında yeni bir diriliş oldu. Osmanlının hâkimiyeti tam altı asır devam etti.

Yapısı ve kurumları bakımından da göz kamaştırıcı bir tabloya kavuşan Osmanlı devleti Bosna’dan Yemen’e, Kafkasya’dan Kırım’a kadar, farklı iklimlerdeki farklı insan yapılarına hakim olmuş, bununla birlikte bu toplumlara din hürriyeti sağlamış ve toplumsal örgütlenmeleri yönünde müsamaha göstermiştir. Din ve inanca asla baskı yapmamıştır. Eğer Osmanlılar, insanları kılıç zoru ve ateşte yakma korkusuyla kendi dinlerine kazandırma düşüncesinde olsalardı, Batı’nın, Avrupa’nın dinî ve sosyal coğrafyası bugünkünden çok farklı olurdu.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Kaynak: Diyanet Haber

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın