Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Nefis tezkiyesi

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
Bir Hadis: Allah’ım! Sen (her tür noksanlıktan münezzeh, selametin kaynağı, esenlik veren) Selâmsın. Selamet Senin sayendedir, Senden istenir... (Müslim, Mesâcid, 135)
 Nefis tezkiyesi
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Nefis Tezkiyesi

İnsanın en büyük mücadelesi nefsiyle cereyan etmektedir. Efendimizin, “Mücahid, nefsinin isteklerine karşı cihad ederek günahlardan uzak durmak için mücadele eden kimsedir.” (Tirmizî, Fedâilü’l cihâd, 2) hadisi de bu gerçeğe  dikkatimizi çekmektedir.

Kur’an, nefsinin isteklerine boyun eğen ile onu terbiye edenlerin farkını vurgularken, “Nefsini arındıran kurtuluşa ermiştir. Onu kötülüklere gömüp kirleten kimse de ziyana uğramıştır.” (Şems, 91/9-10) buyurmaktadır.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Nefsimizi terbiyede ibadetler önemli bir fonksiyona sahiptir. Namazın insanı her türlü kötülükten alıkoyan bir ibadet oluşuna bizzat Kur’an vurgu yapmaktadır. (Ankebût, 29/45) Oruç, fitre, teravih namazı ve içinde barındırdığı daha nice güzellikleriyle Ramazan ayı nefsin terbiyesi ve gönül temizliğine erişebilmesi adına büyük bir fırsattır. Bu ayla birlikte insan kendisini rahatsız eden her türlü şeytani düşünce ve nefsani duyguları; tövbe istiğfarları, ibadet, dua, zikir ve tesbihatlarıyla etkisiz hale getirebilmelidir.

Kaynak: Diyanet Haber

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın