Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Necip Fazıl Kısakürek

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
Bir Hadis: Pehlivan, rakiplerini yenen kişi demek değildir. Gerçek pehlivan öfke anında kendisine hâkim olandır. (Buhârî, Edeb, 76)
 Necip Fazıl Kısakürek
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Necip Fazıl Kısakürek

26 Mayıs 1904’te İstanbul’da dünyaya gelen Necip Fazıl Kısakürek, okuma-yazmayı büyükbabasından öğrenmiş, çeşitli okullarda kesintili ve düzensiz bir öğrenim hayatı geçirmiştir. Felsefe tahsili için Paris’e gittiğinde de düzenli bir  öğrenci olamamış, kısmen sanat çevrelerinde bulunduysa da kendini daha çok eğlenceye ve bohem hayatına vermiştir.

Öğrencilik yıllarında din dersi öğretmeni Ahmet Hamdi Akseki tarafından, “Sende istikbalin beklediği İslam düşünce adamından ışıklar görüyorum.” iltifatına mazhar olan Kısakürek’in 1934 yılında Seyyid Abdülhakim Arvasi ile tanışmasıyla düşünce dünyasında büyük bir inkılap meydana gelmiştir. Bu inkılabı, “Otuz üç yıl, saatim işlemiş ben durmuşum / Gökyüzünden habersiz uçurtma uçurmuşum.” diyerek hülasa eden şair, bu saatten sonra hayatını iman ve onun tezahürü olan aksiyona hasrederek son demlerine kadar eser neşretmiş, mecmua çıkarmış, memleket dolaşarak konferanslar vermiştir. 25 Mayıs 1983 tarihinde vefat etmiştir.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Necip Fazıl Kısakürek kimdir?

Kaynak: Diyanet Haber

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın