Mehmet Akif ve İstiklal Marşı

Bir Hadis: Kim İslâm’da iyi bir çığır açarsa, kendi sevabını da bununla amel edenlerin sevabı kadar sevabı da -sonradan amel edenlerin sevabından eksilmeksizin- alır. (Müslim, İlim, 15)
 Mehmet Akif ve İstiklal Marşı

Mehmet Akif ve İstiklal Marşı

27 Aralık 1936… Mehmet Akif ölüm döşeğinde… Ziyaretçilerinden birisi soruyor: “Efendim, İstiklâl Marşımız yeniden yazılamaz mı?”

Akif, birden yatağından doğrulup diyor ki: “Allah, bu millete bir daha İstiklâl Marşı yazdırmasın. O şiir, milletin o günkü heyecanının bir ifadesidir. Bir daha yazılamaz. Onu kimse yazamaz, ben de yazamam.”

Mehmet Akif yurdun her köşesini dolaşıp, vaazlarıyla halkı Milli Mücadele’ye katılmaya teşvik etmişti. Akif, savaş sonrasında, İlk Meclis’e Burdur Mebusu olarak katıldı.

Devrin Eğitim Bakanlığı, milli bir marş için yarışma açmıştı. Birinci gelecek esere 500 Lira ödül verilecekti. Akif, “Ben para için şiir yazmam!” diyerek yarışmaya katılmadı. Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver’in ricası üzerine Marşı yazmaya başladı. Kahraman Ordumuza ithaf ettiği şiiri, 12 Mart 1921 tarihinde Büyük Millet Meclisi tarafından İstiklal Marşı olarak kabul edildi.

Akif, verilen ödülü bir hayır kurumuna bağışladı.

Kaynak: Diyanet Haber

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın