Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Meal ve Tefsir ne demektir?

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
Bir Hadis: Allah’ım! Günahımı kabul ve itiraf ediyorum. Beni bağışla. Zira, şüphesiz günahları Senden başka bağışlayacak hiç kimse yoktur. (İbn Mâce, Dua, 14)
 Meal ve Tefsir ne demektir?
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Meal ve Tefsir Ne Demektir?

Kur’an ayetlerini kelimesi kelimesine, hiçbir anlamını eksik bırakmadan başka bir dile çevirmek mümkün olmadığı için Kur’an’ın başka dillere çevirisine meal ismi verilmiştir. Bununla ayetin, yaklaşık manası kastedilir. Kur’an meallerinin belli aralıklarla alimler tarafından yenilenmesi bu sebepledir.

Tefsir ise bir şeyi beyan etmek, keşfetmek, üzeri kapalı bir şeyi açmak; anlamı kapalı olandan, manası zor anlaşılan sözden ne kastedildiğini açıklamak demektir. Tefsir kelimesi daha çok Kur’an kelime, terkip ve  cümlelerinin ne anlama geldiğini açıklamak, müşkül ve garip lafızları izah etmek, Kur’an’ı yorumlamak anlamında kullanılır. Tefsir bir ilim dalıdır. Bu bilim dalında Kur’an yorumlanır, kelime ve cümlelerin anlamları, hüküm ve hikmetleri açıklanır. Bu konuda çeşitli bilim dallarından faydalanılır. Tefsir yapılırken önce Kur’an’a müracaat edilir. Ayetler ayetlerle tefsir edilir. Sonra Peygamberin hadislerine, sonra varsa sahabe sözlerine bakılır.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Kur’an-ı Kerim tefsiri okumak için tıklayınız

Kaynak: Diyanet Haber

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın