Kalb-i selim

Bir Ayet: İman edip dünya ve âhiret için yararlı işler yapanları da, içinde ebediyen kalmak üzere, altından ırmaklar akan cennetlere sokacağız… (Nisâ, 4/57)
 Kalb-i selim

Kalb-i selim

Kalp, sadece vücutta kan dolaşımını ve hayatın devamını sağlayan küçük bir et parçası değildir. Kalp; iman ve küfrün, sevgi ve nefretin, iyilik ve kötülüğün, kısacası bütün duyguların kaynağıdır. Hayrın ve faydalı düşüncelerin kaynağı olan bir kalpten ancak güzellikler yansır. Çirkinliklerle kirletilmiş, olumsuzlukların esiri hâline getirilmiş bir kalpten yansıyacak olan da kötülüklerdir.

Efendimiz (s.a.s.), bu gerçeği “Dikkat edin! Vücutta öyle bir et parçası vardır ki o iyi olursa bütün vücut iyi olur. O bozulursa bütün vücut bozulur. Dikkat edin! O, kalptir.” (Buhârî, Îmân, 39) hadisiyle dile getirmiştir.

Mümin, kalbini güzelliklere açan, kötülüklere sımsıkı kapatan kişidir. Mümin, kalb-i selim sahibidir. Selim kalp, Allah’a gönülden teslim olmuş kalptir. Bu kalpte dünyevi hiçbir kaygı, tasa yoktur; yalnızca Allah’a dayanıp güvenme vardır. Sorumsuzluk, bencillik yoktur; paylaşma ve diğerkâmlık vardır. Şiddet, husumet değil, şefkat, merhamet vardır.

Kaynak: Diyanet Haber

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın