Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

İnsan sorumlu bir varlıktır

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
Bir Ayet: Hatırla ki, Meryem oğlu İsa: Ey İsrailoğulları! Ben size Allah’ın elçisiyim, benden önce gelen Tevrat’ı doğrulayıcı ve benden sonra gelecek Ahmed adında bir peygamberi de müjdeleyici olarak geldim, demişti. (Saff, 61/6)
 İnsan sorumlu bir varlıktır
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

İnsan sorumlu bir varlıktır

İslam’a göre gerekli şartları taşıyan her insanın, başta Rabbine olmak üzere, kendisine, ailesine ve topluma karşı sorumlulukları vardır. “İnsan, başıboş bırakılacağını mı zanneder” (Kıyâme, 75/36) ayetine göre insan sorumlu bir varlıktır ve onun bir yaratılış amacı vardır. Rabbimize karşı sorumluluğumuz, O’nun rızasına uygun yaşamaktır. O’na iman edip namaz, zekât, hac, oruç gibi ibadetleri yapmak bu sorumlulukların başında gelir.

Eşimiz, çocuklarımız, anne-babamız, yakın ve uzak akrabamızdan oluşan ailemize karşı da sorumluluklarımız vardır. Eşlerimize iyi davranmak, anne-babamıza itaat etmek, akrabalarımızla ilgilenmek, çocuklarımızın eğitim ve öğretimini temin edip onların topluma hayırlı birer insan olarak yetişmeleri için gayret etmek görevimizdir.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Çevreye veya topluma zarar verecek davranışlardan uzak durmak, onların haklarına saygı göstermek, toplum menfaati için çalışmak ise içinde yaşadığımız çevreye ve topluma karşı sorumluluklarımızdandır. Bütün bu sorumluluklar, Allah’ın rızasını kazanmak amacıyla yerine getirilirse ibadet olarak nitelendirilir.

Kaynak: Diyanet Haber

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın