Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

İbadet-samimiyet ilişkisi

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
Bir Ayet: Rabbinin yoluna hikmetle ve güzel öğütle davet et; onlarla en güzel yöntemle tartış. Kuşkusuz senin rabbin, yolundan sapanların kim olduğunu en iyi bilendir; O, doğru yolda bulunanları da çok iyi bilir. (Nahl, 16/125)
 İbadet-samimiyet ilişkisi
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

İnsanın hayatında göstereceği bazı küçük fakat samimi davranışlar kendisine büyük kazançlar sağlayabilir. İbadetin anlamını hayatın pek çok yönünü kapsayacak şekilde genişleten Resûlullah, insanların yaptığı ve yapmalarını tavsiye ettiği pek çok davranışı sadaka olarak kabul etmiştir.

Ona göre kişinin yolda insanlara eziyet veren bir şeyi gidermesi sadakadır, aile fertlerinin geçimini helal yoldan sağlaması sadakadır, güzel bir söz söylemesi, iki kişinin arasını bulması, bineğine binmede yahut eşyasını yüklemede insanlara yardımcı olması, Müslüman kardeşinin yüzüne gülümsemesi sadakadır (Müslim, Zekât, 54-56 vd.).

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Zaten sadaka, anlam itibarıyla doğruluk, güzellik, sadakat, samimiyet ve iyilik demektir. İyi niyet ve sadece Allah’a bağlılığın bir göstergesi olarak yapılan her davranış sadaka, dolayısıyla ibadettir. Allah’a kulluk kastıyla yapılmayan bir iş ne kadar büyük olursa olsun küçüktür, değersizdir; Allah’a kulluk kastıyla ve samimiyetle yapılan bir iş de ne kadar küçük olursa olsun büyük ve değerlidir.

Kaynak: Diyanet Haber

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın