Hz. Peygamber'in çocuk sevgisi

Bir Hadis: Senin, çocuklarının üzerindeki hakkın, sana iyi davranmalarıdır. Çocuklarının senin üzerindeki hakkı ise çocukların arasında adil davranmandır. (Ebû Dâvud, Büyû’, 85)
 Hz. Peygamber'in çocuk sevgisi

Hz. Peygamber’in Çocuk Sevgisi

Çocukları çok seven, onlara çok düşkün olan Peygamberimiz, çocuklara olan sevginin kaynağını, Allah’ın rahmeti ve kullarının merhamet duygusunun tezahürü olarak nitelemiştir. Çocukları layıkıyla sevmeyi, onlarla ilgilenmeyi, sorunlarını dinlemeyi ve onları çeşitli tehlikelerden korumayı, cehennem azabından kurtuluşa vesile saymıştır.

Müşfik bir baba olan Sevgili Peygamber Efendimiz (s.a.s.), çocukların dünyasına girer, oyunlarına katılır ve onlara şakalar yapardı. Hz. Enes diyor ki, “Resûlullah (s.a.s.), biz çocukların arasına karışır ve güler yüzle bize latife ederdi.” (Buhârî, Edeb, 68, 122) Peygamberimizin evlatlığı Zeyd’in oğlu Üsâme de şu örneği anlatıyor: “Allah’ın elçisi beni bir dizine, Hasan’ı öbür dizine oturturdu. Bizi göğsüne bastırarak şöyle derdi: Allah’ım bunlara rahmet ve saadet ihsan eyle. Ben bunların hayır ve saadetlerini diliyorum.” (Buhârî, Edeb, 22)

Hz. Peygamberin çocuklarla olan iletişimi üzerinden öğreneceğimiz çok şey var.

Kaynak: Diyanet Haber

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın