Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Gaybı ancak Allah bilir

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
Bir Ayet: Ey iman edenler! Kendiniz, ana babanız ve en yakınlarınızın aleyhine de olsa, Allah için şahitlik yaparak adaleti titizlikle ayakta tutan kimseler olun. (Şahitlik ettikleriniz) zengin veya fakir de olsalar, (adaletten ayrılmayın)... (Nisâ, 4/135)
 Gaybı ancak Allah bilir
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Duyu organlarımızla idrak edemediğimiz ve aklımızla hakkında açık bilgi edinemediğimiz şey gayptır, gizlidir ve bilinemez. Bu konularda bilgi edinmek sadece bir bilenin haber vermesi ile olur. Ahiret hâlleri, cennet, cehennem gibi hususlar ile gelecekte gerçekleşecek olaylar böylesi gayb konularındandır. “De ki: Göklerde ve yerde gaybı Allah’tan başka kimse bilemez.” (Neml, 27/65)

Ancak Yüce Allah, peygamberlerinden dilediğini seçmiş ve onlara bazı gayb haberlerini bildirmiştir. “Gaybı O bilir. Gizlisini kimseye açmaz. Ancak peygamber olarak seçtiği başka.” (Cin, 72/26-27) Peygamberlerin bile gayb haberlerini bütünüyle bilme imkânı olmamasına rağmen gaypten, gelecekten haber veren insanlara başvurulduğu görülmektedir.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Kâhin, falcı vb. isimlerle anılan bu kimselere müracaat etmek, danışmak, ücret ödeyip söylediklerini onaylamak dinen yasaklanmıştır. Resulullah’ın “… Kim de bir kâhine gider ve onun sözlerini tasdik ederse Muhammed’e indirileni inkâr etmiş olur” (İbn Mâce, Tahâret, 122) ikazı dikkate alınmalı, şaka, eğlence amacıyla bile olsa bu davranışlardan uzak durulmalıdır.

Kaynak: Diyanet Haber

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın