Ezanın mesajı

Bir Hadis: Onun (şehidin) kanının ilk damlasıyla birlikte günahları bağışlanır ve kendisine cennetteki yeri gösterilir. (Tirmizî, Fedâilu’l-Cihâd, 25)
 Ezanın mesajı

Ezanın mesajı

Ezan, müminleri namaza davet ettiği gibi, İslam’ın temel değerlerini de âleme ilan etmektedir. Allah’ın varlığını, birliğini, Hz. Muhammed’in O’nun elçisi olduğunu ve asıl kurtuluşun bu doğrultuda yaşanan bir hayatla elde edilecek ahiret mutluluğunda olduğunu herkese duyurmaktadır. Bütün insanları ebedî kurtuluşa çağırmaktadır. Bu mana ve muhtevasıyla ezan, Müslümanlar için bir iman yenilemesi, herkes için bir uyarı ve öğüttür.

Yahya Kemal, “Ezansız Semtler” isimli yazısında ezansız bir memleketin çocuklarının millî ve manevî değerlerden nasipsiz kalacaklarını şu ifadelerle haykırır: “Biz ki, minareler ve ağaçlar arasında ezan seslerini işiterek büyüdük. O mübarek muhitten çok sonra ayrıldık. Biz böyle bir sabah namazında anne millete dönebiliriz. Fakat minaresiz ve ezansız semtlerde doğan, Frenk terbiyesiyle yetişen Türk çocukları dönecekleri yeri hatırlayamayacaklar!” Ezansızlık sızısını, Allah bu millete yaşatmasın.

Kaynak: Diyanet Haber

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın