Duanız olmasa Rabbim size ne diye değer versin?

Bir Hadis: Allah’ın buyruklarını gözet ki, Allah da seni gözetip korusun. Allah’ın rızasını her işte önde tut, Allah’ı önünde bulursun. Bir şey isteyeceksen Allah’tan iste. Yardım dileyeceksen Allah’tan dile. (Tirmizî, Kıyâmet, 59)
 Duanız olmasa Rabbim size ne diye değer versin?

Duanız Olmasa Rabbim Size Ne Diye Değer Versin?

Rabbimiz bizleri kulluk amacıyla yaratmıştır. Dünya mutluluğunu elde edebilmemizin ve ebedi imtihanı kazanabilmemizin yolu güzel bir kulluktan geçmektedir.Rabbimize sığınarak O’nun yardımını alarak hayat yolculuğumuzu huzurla tamamlarız.

Yeryüzündeki her şey biz insanlar için yaratılmış (Bakara, 2/29) ve hizmetimize (Lokmân, 31/20) verilmiştir. Bizlere verilen bu değer karşısında akıl ve irade sahibi insanlar olarak üzerimize düşen görev, yaratılış gayemize uygun davranmak, yaratanımızı tanımak ve O’na ibadet/dua etmektir. Rabbimiz, “De ki: Duanız olmasa Rabbim size ne diye değer versin! Siz yalanladınız. Öyle ise azap yakanızı bırakmayacak.” (Furkân, 25/77) buyurur. Ayette, insanın ancak Allah’a dua ve ibadetle O’nun katında değer kazanabileceği belirtilmiştir.

Dua, maddi ve manevi isteklerimizi Allah’a arz etmemiz ve niyazda bulunmamızdır. Dua, sınırlı, sonlu ve aciz olan bizlerin sınırsız ve sonsuz kudret sahibi ile kurduğumuz güçlü bir bağdır.

Kaynak: Diyanet Haber

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın