Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Duada tevessül ne demektir? Duada vesilenin dini dayanağı var mıdır?

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
Bir Hadis: Ey gizli aşikâr her şeyi bilen, gökleri ve yeri yoktan var eden Allah’ım! Senden başka hiçbir ilah olmadığına şahitlik ederim. Şeytanın beni şirke sürüklemesinden Sana sığınıyorum. (Ahmed b. Hanbel, Müsned, I, 10)
 Duada tevessül ne demektir? Duada vesilenin dini dayanağı var mıdır?
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Duada Tevessül Ne Demektir? Duada Vesilenin Dini Dayanağı Var Mıdır?

Tevessül, Allah’a yaklaşmak veya bir dileğin kabul edilmesini ya da bir musibetin defedilmesini sağlamak amacıyla dua esnasında Allah’ın güzel isimlerinden veya yüce sıfatlarından birini, işlediği güzel bir ameli veya yaşamakta olan salih bir insanın duasını vasıta kılmak demektir.

Vesile kelimesi Kur’an’da iki yerde geçmektedir (Mâide, 5/35; İsrâ, 17/57). Mâide suresindeki ayette müminlerin Allah’a yaklaşmak için “vesile” aramaları istenmektedir. Ayette geçen vesileden maksat da Allah’a boyun eğip O’nun hoşnutluğunu kazandıracak güzel ameller işleyerek O’na yaklaşmaktır.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Güzel amellerin “vesile” kılınması ve yaşamakta olan salih bir kişinin duasıyla tevessül caiz kabul edilmiştir. Bunun dışında Allah’tan başkasından isteme şeklindeki dinimizin onaylamadığı tavırlar içerisine girmek ise caiz değildir. Zira dua sadece Allah’a yapılır, istekler O’na arz edilir.

Kaynak: Diyanet Haber

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın