Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Alkol bağımlılığı ve zararları

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
Bir Ayet: Ey iman edenler! (Aklı örten) içki (ve benzeri şeyler), kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak, şeytan işi birer pisliktir. Onlardan kaçının ki kurtuluşa eresiniz. (Mâide, 5/90)
 Alkol bağımlılığı ve zararları
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Alkolün ruh ve beden sağlığı üzerinde pek çok olumsuz etkisi vardır. Alkol, dinî hayata darbe vurmakta, sosyal hayatta yaralar açmaktadır. Nice yuvaların yıkılmasına, dostlukları çökertip düşmanlıkların yerleşmesine sebep olmaktadır. Bu zararlı ve kontrolü zor olan alışkanlığı dinimiz kesin bir şekilde yasaklamıştır. (Mâide, 5/90-91) Alkol bağımlılığı durumunda aileler çocuklarının durumunu örtbas etme yoluna gitmemelidir.

Alkol bağımlılığı, korkutarak, baskıyla ya da “bir daha kullanmama sözü” alarak çözülemez. Aileler durumu fark ettikleri andan itibaren vakit kaybetmeden tedavi yolunu seçmelidirler. Tedavinin yanı sıra, ailenin, bağımlı üzerindeki tutumu da önemlidir. Bu yüzden aile içinde sözel iletişim artırılmalı, sevgi duygusu geliştirilmelidir. Anne ve babadan bekledikleri sevgi ve ilgiyi göremeyen gençler, bu tatminsizliklerini alkolün vereceği geçici hazla bastırmaya çalışırlar. Bencil ilişkilerin hâkim olduğu evlerde gençler, bağımlılığa daha çok yönelmektedirler. Bağımlılığın tedavisi zordur ve zaman gerektirir. Bu yüzden aile, bağımlı gence desteğini sürdürmelidir.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Kaynak: Diyanet Haber

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın