Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Prof. Dr. Erbaş: Miras ve kul hakkı arasında ince bir sınır bulunduğunu unutmayalım!

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Roketsan Nuri Killigil Camii açılışında irad ettiği Cuma Hutbesinde, "Miras ve kul hakkı arasında ince bir sınır bulunduğunu unutmayalım!" dedi.
 Prof. Dr. Erbaş: Miras ve kul hakkı arasında ince bir sınır bulunduğunu unutmayalım!
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Roketsan’ın Ankara Elmadağ tesislerinde yapımı tamamlanan Nuri Killigil Camii açılışına katıldı.

Savunma Sanayi Başkanlığı himayesinde Roketsan tarafından Ankara Elmadağ tesislerinde inşa edilen Nuri Killigil Camii, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın katıldığı törenle ibadete açıldı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Açılışın ardından ilk cuma namazını kıldıran Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, cuma hutbesi irad etti.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, cuma hutbesinde kadınların miras hakkına vurgu yaptı

Erbaş, kadınlara miras verilmemesine yönelik örf ve adetlerin İslamiyet’e göre adaletsiz olduğunu belirterek, “Zulümdür, asla meşru değildir.” ifadesini kullandı.

Erbaş, “Miras; her hak sahibine hakkını vermek” konulu cuma hutbesinde, İslam’ın titizlikle üzerinde durduğu haklardan birinin miras olduğunu belirtti.

İslam’ın hayatın her alanında olduğu gibi miras paylaşımında da adaleti öngören ayrıntılı hükümler getirdiğini bildiren Erbaş, şöyle devam etti:

“Mümin ahiret yolculuğuna uğurlanırken geride bıraktığı maldan önce cenaze masrafları karşılanır. Sonra eğer varsa borçları ödenir. Ardından üçte biri aşmamak kaydıyla mirasçıların dışındakilere yönelik vasiyeti yerine getirilir. Bütün bunlardan sonra ise miras varislere intikal eder. Miras taksim edilirken her hak sahibine hakkının verilmesi, kadın-erkek, büyük-küçük hiç kimsenin mağdur edilmemesi esastır. Kadınlara miras verilmemesine yönelik örf ve adetler, dinimize göre adaletsizliktir, zulümdür, asla meşru değildir.”

Allah’a ve Kur’an’a iman eden her Müslümanın mirastan payına düşene rıza göstermesi gerektiğini vurgulayan Erbaş, “Mirasın emanet olduğunu, miras ve kul hakkı arasında ince bir sınır bulunduğunu unutmayalım. Hırslarımıza yenilerek o sınırı asla çiğnemeyelim. Miras söz konusu olduğunda merhameti, insafı, adaleti ve hakkaniyeti elden asla bırakmayalım.” değerlendirmesinde bulundu.

Açılışı yapılan Roketsan Nuri Killigil Camii’ne sahip çıkılması çağrısı yapan Erbaş, “Mescitler, camiler, medreseler, İslam medeniyetinin çimentosunu teşkil etti. İlim, bilgi böyle doğdu. Bilginin yayılması camilerden, mescitten başladı. İnşallah burada, Ankara’da, Savunma Sanayimiz himayesinde Roketsan bölgesinde yapılan bu mescitten de nice güzellikler yayılacak. Nice kardeşlerimiz burada rüku edecek, kıyama duracak, secde ve dua edecektir.” ifadesine yer verdi.

Maddenin insan hayatı için yeterli olmadığının altını çizen Erbaş, şunları kaydetti:

“Manasız maddenin hiçbir anlamı yoktur. Maddi imkanlar ne kadar çok olursa olsun manevi imkanlardan yoksun olan insanların, milletlerin akıbeti hayır olmaz. İşte biz inancımızdan gelen ruhla, ecdadımızdan aldığımız mirasla maddi ve manevi hazırlıklarımızı asırlar boyunca, medeniyetimiz boyunca birlikte yürüttük. İnşallah bundan sonra da birlikte yürütmeye devam edeceğiz. Rabbimiz milletimizi, neslimizi bu ruhtan uzak eylemesin.”

VİDEO

Kaynak: Diyanet Haber

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın