Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

İtikaf nedir, nasıl yapılır?

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
İtikaf nedir, nasıl yapılır? Kadınlar nasıl itikaf yapar?
 İtikaf nedir, nasıl yapılır?
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Dini bir terim olarak itikaf; akıl sağlığı yerinde ve ergenlik çağına gelmiş bir Müslümanın, beş vakit namaz kılınan bir mescitte ibadet/Allah’a yakınlık elde etme niyetiyle bir süre durması demektir.

İtikafa giren kimse camide yer, içer, uyur ve ihtiyacı olan şeyleri mümkün olduğu kadar camide tedarik eder.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Tuvalete gitmek, abdest almak ve gerekli olduğunda gusletmek gibi tabii ihtiyaçları için camiden dışarı çıkabilir.

Bulunduğu camide cuma namazı kılınmıyorsa, cuma namazını kılmak üzere başka bir camiye gidebilir. Cenaze namazı için dışarı çıkamaz. Kendisine veya malına bir zarar geleceği korkusuna kapılması ya da zorla çıkarılması halinde başka bir camiye gitmek üzere içerisinde bulunduğu cami veya mescitten çıkabilir. Bu zorunlu hallerin dışında camiden çıkarsa itikafı bozulur (Merğînânî, el-Hidâye, II, 291-293).

Peygamber Efendimiz ramazanın son 10 günü itikafa girerdi

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.s.) ramazanda ve özellikle bu ayın son 10 gününde itikafta bulunduğunu bildiren birçok hadis-i şerif vardır (Buhârî, İtikâf, 1; Müslim, İtikâf, 1-5; Ebû Dâvûd, Ramazân, 3; Savm, 77).

Nafile olan itikafın en azı 1 gündür. Ebu Yusuf en az süreyi bir günün yarıdan fazlası olarak belirlerken, İmam Muhammed itikaf için bir saati de yeterli bulur (Merğînânî, el-Hidâye, II, 290).

 Kadınlar nasıl itikaf yapar?

Yukarıda izah edildiği şekli ile camide itikaf erkeklere mahsustur. Kadınlar ise evlerinin namaz kılmak üzere belirledikleri bir yerinde itikafta bulunabilirler (Merğînânî, el-Hidâye, II, 291).

Şafi mezhebine göre ise mescid dışında itikaf caiz değildir. Kadın kocasından izin alarak mescitte itikaf yapar. Zira Hz. Peygamber’in (s.a.s.) eşlerinin mescitte itikafa girdikleri rivayet edilmiştir (Müslim, İtikâf, 6).

Bu mezhebe göre itikaf sırasında oruçlu bulunmak da şart değildir (Şîrâzî, el-Mühezzeb, I, 350; Şirbînî, Muğni’l-muhtâc, I, 658-662).

Kaynak: Diyanet Haber

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın