Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Hafız’ın Kaleminden: Hafızlık

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
 Hafız’ın Kaleminden: Hafızlık
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Hafızlık kelime anlamı: Ezberlemek, zihinde tutmak, muhafaza etmek, saklamak, korumak anlamına gelir. Hafız, hafız kelimesinin mübalağalı şeklidir. Hafız kelimesi, din ıstılahında farklı anlamlara gelir: Koruyan ve esirgeyen anlamında Allah’ın güzel isimlerinden biridir.

Bütün nefsi ve dünyevi engelleri aşmak, artık Kur’an mektebinin öğrencisi olmak; bahtiyarlığına ulaşmaktır. Hafız adaylarının önünde uzun bir yol vardır. Zira en az bir buçuk yıl geceli gündüzlü Kur’an’la hemhal olmak gerekir. Uykusuz gecelere katlanmak gerekir. Anne ve baba, en yakın dost ve sevdikleri ile ziyaretler azalır, söyleşi ve muhabbetlere ara verilmesi gerekir. Çünkü hafızlık, meşakkatli ve ezberlemesi emek isteyendir.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Kur’an iyice yüzüne okunmadan ezberlenmez. Hafızlık öncesi hazırlık eğitimi ile hafızlık eğitiminin hem zamanını olabildiğince kısaltma, hem de kalitesini yükseltmek mümkündür. Bir yıla yakın yüzüne okuma yapılır.tecvit , makam, harflerin mahreçleri öğrenilmesi gerekir . Bu da yetmez yaş , hafızanın uygunluğu aranır  ama bunlar hafızlık yapan kişi için sıkıntı değildir. Yeter ki gönlünde hafızlık yapmak olsun amaç gaye hasıl olsun yeter ki , Allah’ın kelamını zihnine kazımak ve okuduğuyla amel etmek olsun hiç biri onun için engel değildir.

“Kur’an’ı kesinlikle biz indirdik; elbette onu yine biz koruyacağız.”  (Hicr 9) ayetine mazhar olmak için ,  hafızlar Allah’ın dininin koruyucuları olmak ve  bu ayeti kerimeye mazhar olmak, hayatlarını kuran yoluna adamak için  başlarlar kelamullahı ezberlemeye.

Hafızlık ilk önce her cüzün ilk veya son sayfasını ezber ile başlar. 30 günde her cüzden bir sayfa ezberlenir. sonraları bu sayılar 1 ile 5 ile 10 ile taki 20 ile gidiyorum diyene kadar devam eder.  Bayram tatilleri , 15 tatil , arada kurs içinde izin  dışında yaklaşık 1 – 2 sene  sürede hafızlık tamamlanır. Belki zamanın, şartların, imkanların, geçmişe göre alabildiğine değişip farklılaştığı göz önüne alınarak bu süre biraz düşebilir. Kimisi de zeka ve azim söz konusu 6 veya 12 ay sürede bitirebilir. Bu süre sarfında hafızlar hem kurs hayatına hemde yaşam şekillerine kuranla devam ederler .

Hafızlık hayatı zor ve meşakkatli olsa da; arkadaşlığı, dostluğu , unutulmaz ortamı ile hayatımızın en güzel mevsimlerinden birisidir aslında. Ve bir çoğu da hafızlık için bazı sözler yazarlar:

*Hafızlık hoştur gerisi boştur al eline kuranı koştur hafızım koştur,

*Felammafesale bu  hafızlık mesele, Ve kalukunühüden hafız oldum birden,

*Senesimuhualelhurdum zekiyi yerden yere vurdum,

*Şeytanın artistliği besmeleyi duyuncaya kadardır,

*hafızlık bir nur hak etmiyorsan geri dur. Bunun gibi bazı sözler .

Evet okuyucularım! hafızlığın belli başlı serüveni böyledir . Aksini inkar eden olmaz ama değişik anı ve görüşü olanlar elbette olacaktır. Ancak gönülden yazılan yazıda asla kusur aranmaz .

Rabbim tüm hafız ve hafızlık yapan kardeşlerime yavrularımıza zihin açıklığı versin inşallah  . Gökyüzünü yıldızların, yeryüzünü hafızların süslemesi niyetiyle.  Allaha emanet olun güzel insanlar . Yazımı Rabbimizin bir sözü ile bitiriyorum.

“Ey insanlar! Size Rabbinizden bir öğüt, gönüllerdekine bir şifa, müminler için bir hidayet ve rahmet gelmiştir. De ki: Ancak Allah’ın lûtfu ve rahmetiyle, işte bunlarla sevinsinler. Bu onların (dünya malı olarak) topladıklarından daha hayırlıdır.”  (Yunus 57, 58)

Kuranın gönüllerimize şifa, yaşantımıza mazhar olması için; tüm hafız kardeşlerimin de kuran hayatı yaşamaları niyetiyle…

 

 

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın