Diyanet’ten down sendromu ve otizme karşı farkındalık hutbesi

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan ve ülke genelindeki 90 bini aşkın camide irad edilen cuma hutbesinde, down sendromu ve otizme karşı farkındalık çağrısı yapıldı.
 Diyanet’ten down sendromu ve otizme karşı farkındalık hutbesi

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan “Birbirimizin Farkında Olalım” konulu hutbe, ülke genelindeki 90 bini aşkın camide okundu.

“2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü” kapsamında Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanan cuma hutbesinde, “Her birimiz bir imtihandayız. Dünya ve ahiret mutluluğunun peşinde, zorlukları aşabilmenin gayretindeyiz. Yaratılışımız gereği sevinci ve hüznü, neşeyi ve kederi birlikte yaşamaktayız. Çeşitli hastalıklar, sıkıntılar ve engellerle sınanmanın yanında down sendromu ve otizm gibi gelişim farklılıklarıyla da karşılaşmaktayız.” denildi.

Yaşanan her zorluğun, çekilen her zahmetin, öğretici ve insanı geliştirici bir boyutu olduğuna dikkat çekilen hutbede, zorluk ve sıkıntıları göğüslemenin, her hal ve durumda Allah Teâlâ’nın rızasını gözetmenin, insanda kemal sıfatlarının açığa çıkmasına vesile olduğuna işaret edildi.

Gelişim farklılıkları hakkında doğru bilgilenmenin, tedavi ve rehabilitasyon imkânlarını araştırıp ehil ellerden destek almanın altı çizilen cuma hutbesinde, bu tür durumlarda erken tanı ve buna bağlı olarak doğru tedavilerin ve bilhassa uygun eğitimin vaktinde başlamasının son derece önemli olduğunun altı çizildi.

Down sendromlu ve otizmli vatandaşların ve ailelerinin, hayatın hiçbir alanında kendilerini yalnız hissetmemeleri için herkese sorumluluk düştüğü hatırlatılan cuma hutbesinde, şu ifadelere yer verildi.

“Kardeşlerimize karşı duyarlı olmak, gereken desteği göstermek, hayatlarını kolaylaştırmak dini ve insani görevimizdir”

“Cenâb-ı Hak Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurur: ‘Mümin erkekler ve mümin kadınlar birbirlerinin velileridir.’  O halde birbirimizin farkında olalım. Kardeşlerimizle insan onuruna yakışır bir ilişki ve samimi bir yakınlık kuralım. Sonra da ellerimizi Rabbimize açalım, tam bir teslimiyet içinde O’na boyun eğip sabır ve şifa dileyelim. Bizleri hem bu dünyada hem de ahirette mesut ve bahtiyar kılacak bir kulluk bilincine eriştirmesini O’ndan niyaz edelim.”

“Birbirimizin Farkında Olalım” konulu hutbe, Peygamber Efendimiz’in (s.a.s.) şu hadis-i şerifiyle tamamlandı:

“Mümin, mümin kardeşi için birbirine sımsıkı kenetlenmiş tuğlalardan oluşan bir bina gibidir.”

Hutbenin tamamını okumak için TIKLAYINIZ>>>

Kaynak: Diyanet Haber

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın