Yazı İçi Başlık Üstü Reklam Alanı

Müftülükten, engelli vatandaşlara 'engelsiz' hizmet

Yazı İçi Başlık Altı Reklam Alanı
Afyonkarahisar İl Müftülüğü, engelli bireylerin camilerde sunulan din hizmetlerinden daha çok istifade etmelerini sağlamak amacıyla engellilere yönelik Ramazan ayına özel engelsiz programlar düzenliyor.
 Müftülükten, engelli vatandaşlara 'engelsiz' hizmet
Yazı İçi Makale Üstü Reklam Alanı

Afyonkarahisar İl Müftülüğü, engelli bireylerin camilerde sunulan din hizmetlerinden daha çok istifade etmelerini sağlamak amacıyla işitme engelli vatandaşlara yönelik işaret diliyle hazırlanan engelsiz video içerikleriyle din hizmeti sunmaya başladı.

Afyonkarahisar İl Müftülüğü Engelli Koordinatörlüğü, Ramazan iklimini evlere taşımak ve engelli vatandaşlarla Ramazan sevincini paylaşan “Ramazan Günlüğü” adı altında her güne bir ayet, bir hadis, bir dua içeren bir dizi video hazırladı.

İçerik Sayfası Reklam Alanı
 

Ramazan ayı boyunca her gün yayınlanacak olan ve işaret diliyle hazırlanan videolarda Ramazan ayı, aile ve akrabalık ilişkilerinin önemi, engellilik, toplumsal yardımlaşma ve dayanışma gibi konular işlendi.

Engelsiz cami, engelsiz ibadet

Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığınca ülke genelinde özellikle 2012’den beri “Engelsiz cami, engelsiz ibadet” yaklaşımıyla yürütülen proje kapsamında Afyonkarahisar Müftülüğü, Eski Otogar Camii ve Engelsiz Kur’an Kursunu tüm engel gruplarının erişilebilirliğine uygun hale getirerek hizmete sundu.

Engelli vatandaşlara yönelik yürütülen hizmetler hakkında bilgilendirmede bulunan İl Müftüsü Sinan Kazancı, “Engelli kardeşlerimize toplumumuzun hassas emanetleri nazarıyla bakıyor ve il müftülüğümüz olarak engellilerimiz ve ailelerinin eğitim ve manevi destek konularında her zaman yanlarında olduğumuzu bilmelerini istiyoruz. Engelsiz Cami, Engelsiz Kur’an Kursu ve İl Engelli Koordinatörlüğü Merkezimizde tüm engel gruplarına ve yakınlarına hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz. Bu alanda gayret gösteren din hizmetleri birimimize ve İl Engelli Koordinatörü hocalarımıza özverili çalışmalarından dolayı çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Engelsiz Otogar Camii ve Engelsiz Kur’an Kursu’nun engelli vatandaşlar için sosyal faaliyet ve eğitim merkezine dönüştüğünü vurgulayan Müftü Kazancı, “İl Engelli Koordinatörlüğü’nün sosyal faaliyet ve eğitim hizmetlerini yürüttüğü bir merkez haline gelen Engelsiz Otogar Camii ve Engelsiz Kur’an Kursu; tüm engel gruplarına ve ailelerine hizmet veriyor. Kur’an Kursu bünyesinde 100 kişilik bir konferans salonu, farklı engel grupları için hazırlanmış 5 adet sınıf, engelsiz 4-6 yaş sınıfı, 4-6 yaş etkinlik salonu, yemekhanesi, kütüphane ve ayrıca engelliler ile ailelerinin sosyal hayatına katkı sağlamak amacıyla kadın ve erkekler için hazırlanmış 2 ayrı sohbet ve okuma salonu bulunuyor.” ifadelerini kaydetti.

Hafta içi ve hafta sonu işitme, görme, bedensel ve hafif zihinsel engelli her yaştan öğrencinin istifadesine sunulan Engelsiz Kur’an Kursu, engelli bireyler ve aileleri tarafından yoğun ilgi görüyor.

Kaynak: Diyanet Haber

Yazı İçi Makale Altı Reklam Alanı
Yazı İçi Benzer Yazı Altı Reklam Alanı
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın